16 listopada, od przeszło 25 lat świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji wytypowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji codziennie spotyka się wiele osób i właśnie ten dzień ma to uświadamiać. Jest to między innymi prośba do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby zajęli się rozwiązaniem tego dużego problemu. Edukowanie, ale również tworzenie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu potęgowanie tolerancji oraz zmniejszenie się gnębienia osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwstawiania się wszelkim szkodliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność została zwołana poprzez systematycznie pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają do czynienia właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się zbawienne w wyszukaniu głównych przyczyn uformowania się nietolerancji, ale też mają informować o tym, jak krzywdzące potrafią być oznaki braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Żeby dociec, czym tak naprawdę jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu przedsięwzięcia, które z pełnym przekonaniem okazują się pomocne w tym zakresie. Ma także edukować, nauczyć dostrzegania różnych kultur, rozumienia innych ludzi, ale też głównym celem tego typu czynności jest umiejętności wysłuchiwania.

Jak obchodzono w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali wspólny manifest, w którym pokazują potężne oparcie dla osób, które doznały werbalnej oraz fizycznej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże apelem. Prezydent stolicy, Trzaskowski Rafał zasygnalizował, że solidarność dnia 16 listopada będzie wyrażana przez wywieszanie tęczowych flag, a także oświetlania budynków. W barwach tęczy został podświetlony w szczególności Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz