Dzień Czystego Powietrza można było świętować zaledwie parę dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać nieco refleksji odnoszących się do sporego problemu, pojawiającego się na terenie całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Toksyny, które wdychamy niemal w każdy dzień, oczywiście mają do czynienia z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Niewątpliwie warto notorycznie objaśniać czym jest zatrucie środowiska bądź jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze warto mieć świadomość, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem smogu. Dobrym sposobem na zabezpieczanie się przeciwko degradacji powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował ponadto, że połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podpiął się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny oświadczył, że uskuteczniana przez wymienioną spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, że problem ze smogiem a także z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia COVID zaczęła panować w obszarach o niepojęcie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bezspornie trzeba także być świadomym tego, co zasadniczo jest główną tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych kwestii jest bardzo ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz